X
   
 
  • قیمت لاستیک، زیان برای تولید کننده، فرصت برای احتکار کننده

   میزگردی با محوریت “بررسی وضعیت بازار صنعت لاستیک ایران" به میزبانی خبرگزاری ایلنا در محل آن خبرگزاری عصر روز چهارشنبه ۹۷/۰۷/۲۵ برگزار شد.

   در میزگردی با محوریت “بررسی وضعیت بازار صنعت لاستیک ایران" که به میزبانی خبرگزاری ایلنا در محل آن خبرگزاری عصر روز چهارشنبه ۹۷/۰۷/۲۵ با حضور رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران، نمایندگان کارخانجات تولیدی لاستیک و تایر، رئیس و دبیر اتحادیه واردکنندگان لاستیک، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فیلتر/روغن و پنچرگیران استان تهران و برخی فعالین این حوزه برگزار شد در خصوص چالش ها و فرصت های حال حاضر این صنعت تبادل نظر و گفتگو شد.
   به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی بارز؛ با وجود ظرفیت های مطلوب در کارخانجات فعال این صنعت و تناژ حدود 250،000 تن در سال توسط ۹ شرکت داخلی باز هم با توجه به نیاز روز کشور ۱۵۰،000 تن لاستیک باید از بخش واردات تامین شود که ۳۰ درصد آن سواری و ۷۰ درصد آن سنگین و باری میباشد.
   به گفته سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران بیشترین نیاز کشور در بخش تامین تایر رادیال اتوبوسی و کامیونی است که گروه صنعتی بارز تنها تولید کننده این نوع لاستیک در کشور است.
   نکته قابل تامل در این نشست قیمت های تولید کنندگان به نمایندگان است که با وجود افزایش شدید قیمت ها و تورم روزافزون در کشور در ۵ سال گذشته هیچ افزایش قیمتی به همراه نداشته و فقط در سال ۹۷ تنها ۹درصد افزایش قیمت داشته است. این افزایش اندک قیمت تایر با نظارت سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان است که به گفته تولید کنندگان همین پایین بودن قیمت کارخانجات و افزایش تقاضا در بازار، باعث ایجاد احتکار و افزایش شدید قیمت ها برای مصرف کننده نهایی شده که حاشیه سود بالایی را برای سوداگران به همراه دارد.
   دکتر گنجی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران گفت؛ بی توجهی به صنعت تایر در لایه های سیاست گذار به حدی بوده است که در ابتدا ارز دولتی به واردات تایر تعلق گرفت اما به مواد اولیه وارداتی تولید تایر داخل تعلق نگرفت که با پیگیری های این انجمن این قانون تصحیح شد اما همچنان بخش اعظمی از مواد اولیه که از داخل کشور تامین میشود با ارز آزاد محاسبه می شود که نظارت بیشتر دستگاه های نظارتی را می طلبد.
   در این جلسه وارد کنندگان هم مشکلاتی مانند باز کردن ال سی و حمل و نقل را جهت واردات مطرح کردند. اما شاید اصلی ترین دلیل افزایش قیمت ها نبود نظارت بر روی نمایندگی ها و عمده فروشان تایر و سودا گران است، که حتی با سود بالای ۷۰ درصد، تایر را به فروش به میرسانند. سودی که به جیب واسطه ها میرود و فشار را بر مصرف کننده نهایی و تولید کننده (با وجود افزایش بها انرژی و بالا رفتن دستمزد ها و مواد اولیه و.... ) وارد میسازد.
   اما سعادتی نژاد، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فیلتر، روغن و پنچر گیران استان تهران؛ که یکی دیگر از اعضا جلسه بود عنوان کرد تا به امروز تنها گروه صنعتی بارز لیست نمایندگانی که به آنها تایر فروخته را رسما اعلام کرده تا این شفافیت برای عدم سوء استفاده ایجاد شود.
   لازم به یادآوری است که بارز بزرگ ترین تولید کننده داخلی است که یک چهارم لاستیک کشور را تولید و تنها تولید کننده لاستیک سنگین در خاورمیانه است که بزرگترین شبکه فروش را در تمامی استانهای کشور دارد.
   در نهایت نمایندگان تولید کنندگان حاضر در جلسه خواستار تنظیم واردات و تجارت بر اساس رشد صنعت و سیاست گذاری های دراز مدت و نه مقطعی شدند.
   لاستیک و تایر یک محصول تاثیر گذار در سایر صنایع و بخش هاست که نیاز به حمایت بیشتر مسئولان و مردم دارد.


   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: