X
   
 
  • مجمع عمومی سالیانه گروه صنعتی بارز برگزار شد

   مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به سال مالی 97/12/29 با حضور 87.56 درصد از سهامداران و اعضای هیئت رئیسه در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.

   به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی بارز این مجمع با حضور 87.56 درصد از سهامداران و اعضای هیئت رئیسه رسمیت پیدا کرد.
   در ابتدا گزارش عملکرد توسط دبیر مجمع بیان شد. پرویز اخوان مدیرعامل گروه صنعتی بارز و دبیر مجمع گفت: سال ۹۷ سالی پر فراز و نشیب برای صنعت کشوربود و از اردیبهشت ماه که ارز تک نرخی شد و صادرات گروه های کالایی از طرف وزارت صمت محدود شد شرکت به مشکلات متعددی برخورد کرد. ما برای تولید تایر به ۱۵۰ نوع قلم کالا نیاز داریم که حدود ۶۰ درصد محصولات وارداتی است و در ابتدای سال گذشته سفارش این مواد(مانند کائوچو طبیعی) را با ارز مبادله ای ۳۶۰۰ انجام دادیم ولی به یکباره اتفاقات ارزی و تحریم های ظالمانه در اردیبهشت ماه باعث شد تا تهیه و واردات این مواد هر روز سخت تر صورت بگیرد اما به لطف خداوند و همت کارگران زحمت کش ما توانستیم فعل خواستن را در گروه صنعتی بارز نشان دهیم.


   اخوان افزود: امروز تعداد زیادی از تولیدات صنعت تایر با ظرفیت پایین صورت میگیرد و حتی چندین واحد تولیدی به تعطیلی رسیده اند اما ما در گروه صنعتی بارز توانستیم تولید بالای خود را حفظ کنیم .
   دبیر مجمع سالانه در ابتدا اشاره ای به تاریخچه گروه صنعتی بارز داشت و ادامه داد: بارز رتبه یک در ایران و رتبه ۳۴ تایرسازی در جهان است که ۴۴ درصد از تولید داخل را تامین می کند. بارز در سال ۹۷ برای ۱۵ سال متوالی رتبه یک تایر سازی ایران را به خود اختصاص داد . بارز ۲۸ درصد از تایر خودروسازان کشور را تامین می کند و اولین تولید کننده تایر رادیال و رادیال بار کشور است.سهامداران اصلی گروه صنعتی بارز شامل ۵۰.۵ درصد تاپیکو، شرکت توسعه ملی ۳۲ درصد و سایر ۱۷.۲ درصد است. شرکت های زیر مجموعه گروه صنعتی بارز اعم از بارز کردستان، سامان بارز، بارز کرمان و سیرجان است.


   اخوان دستاوردهای گروه صنعتی بارز را تولید تایرهای Airless دانست و ادامه داد: طراحی و ساخت ۴ تایر رادیال سواری،۳ تایر باری، ۲ تایر کشاورزی و ۱ تایر راهسازی و همچنین طراحی و تولید تایر وانتی تمام سیمی با تکنولوژی بومی بوده، بارز تنها تولید کننده تایر ماشین های ۳۰۱ و ۲۰۰۸ است که با بالاترین استاندارها مانند استاندار E-MARK و با تکنولوژی بومی اتفاق افتاده است. تایر سبز یکی از محصولات ویژه و منحصر به فرد گروه صنعتی بارز است، شاید نام این محصول را در گروه های صنعتی دیگر هم شنیده باشیم اما باید تاکید کنم که غیر از مواد اولیه منحصر به فرد این محصول نیاز به دستگاه و تکنولوژی خاص هم دارد که ما در گروه صنعتی بارز موفق به تولید واقعی تایر سبز شدیم که این محصول در تایر کردستان موجود است.


   وی ادامه داد: اهداف و راهبردهای کلان گروه صنعتی بارز ایجاد حاکمیت در بازار،حفظ همکاری با خودروسازان ، نوآوری و افزایش سطح کیفیت و توان فناوری گروه، توسعه صادرات به کشورهای هدف، سرآمدی عملیاتی از طریق افزایش بلوغ فرآیندهای سازمان است. اهداف راهبردی در چشم انداز سال ۱۴۰۱ تولید ۱۱۵ میلیون حلقه تایر، کسب سهم بازار تایر تعویضی(RE) سواری رادیال و باری و اتوبوسی رادیال هر کدام ۲۵ درصد، حفظ سهم بازار تایر تجهیزی(OE) تا ۳۰ درصد،تولید انبوه تایرهای AIRLESS ، تولید تایر با رده ی برچسب B و CPK=1.33، صادرات ۳۰ میلیون دلار به کشورهای هدف، دریافت تندیس زرین تعالی، سطح بلوغ ۶ از ۱۰ در فرآیندهای سازمان، دریافت نشان سیمین تعالیHSE است.


   دبیر مجمع ادامه داد: روند تولید خودرو در ایران از سال ۱۳۸۸ عدد ۱.۴۲۵ هزار خودرو بوده که در سال ۹۶ به عدد ۱.۵۳۰ و متاسفانه در سال ۹۷ به عدد ۹۵۶ هزار دستگاه رسیده است. روند عرضه تولید داخلی تایر در سال ۹۳ به عدد ۱۴۹ هزار تن و در سال ۹۷ به عدد ۹۷.۵ هزار تن رسیده است این در حالی است که این اعداد در واردات از سال ۹۳ که عدد ۲۲۰ هزار تن بوده در سال ۹۷ به عدد ۲۲۵ هزار تن رسیده است.


   اخوان افزود: میانگین رشد ۵ ساله تولید تایر در کشور عدد ۰.۵ درصد است که در مقایسه بارز میانگین رشد ۵ ساله خود را به عدد ۶.۵ درصد رسانده است.سهم تولید بارز در سال ۹۷ به عدد ۹۹.۵ هزار تن رسید که ۴۴ درصد از سهم تولید داخلی را به خود اختصاص داد که ۱۶ درصد افزایش سهم بارز از تولید داخلی نسبت به سال ۹۶ بوده است.
   وی افزود: در معرفی گروه بارز باید عنوان کنم آغاز فعالیت این گروه در سال ۷۲ بوده و سرمایه این گروه ۲۵۲۶ میلیارد ریال وتولید ناخالص ۹۹.۵ هزار تن، فروش ۱۵۰۰۰میلیارد ریال و صادرات ۷.۴ میلیون دلار بوده است.


   اخوان در ادامه دستاوردهای گروه صنعتی بارز را کسب رتبه اول در گروه لاستیک و پلاستیک در همایش ۱۰۰ شرکت برتر عنوان کرد و ادامه داد: دریافت نشان ملی رتبه نخست پربازده ترین و کم استهلاک ترین برند تایر در ایران، دریافت گرید B رنوی فرانسه در ایران، تنها تامین کننده تایرهای رنو گروه (X90، تند۹۰، ساندرو، استپ وی)، دریافت استانداردد شرکت UTAC CERAM فرانسه برای تایر خودروی پژو ۳۰۱، اخذ استاندارد IATF در بارز کرمان و کردستان و غیره است.


   وی برنامه های آتی گروه بارز را شامل افزایش کیفیت محصولات میانی ، دستیابی به تکنولوژی طراحی تایر کم صدا و افزایش همکاری های بین المللی دانست و افزود: تولید تایر با مواد اولیه سبز و منطبق با استانداردهای REACH، پیاده سازی ERP، پیاده سازی نظام مدیریت دانش، اخذ گواهینامه براساس استانداردهای بین المللی، راه اندازی مرکز نوآوری و غیره است.
   اخوان ادامه داد: روند تولید در گروه صنعتی بارز در سال ۹۳ در بایاس ۳۳.۲ و رادیال ۴۴.۹ که جمعا به عدد ۷۸.۵ رسیده که در سال ۹۷ به ترتیب ۳۱.۵، ۴۶.۵ و بارز کردستان ۲۱.۵ بوده که جمعا به عدد ۹۹.۵ رسیده و برنامه ی ما در سال ۹۸ این است که این عدد به ۱۱۰ هزار تن برسد. روند فروش بارز در سال ۹۴ عدد ۷،۳۷۶ میلیارد ریال و در سال ۹۷ به عدد ۱۴،۹۴۲میلیارد ریال رسید.


   دبیر مجمع سالانه تصریح کرد: صادرات گروه صنعتی بارز در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۲۴ درصد افزایش داشته. با توجه به ممنوعیت صادرات تایر از شهریور ماه ۹۷، علی رغم رشد چشمگیر این فرآیند متوقف گردیده و شایان توجه است که تنها در ۶ ماهه ابتدای سال ۸۲ درصد از برنامه صادرات کل سال ۹۷ محقق گردید.


   وی گفت: سرمایه ثبتی این شرکت در سال ۹۲ عدد ۶۶۵ میلیارد ریال بوده و در سال ۹۷ عدد ۲،۵۲۶ میلیارد ریال است سود خالص گروه در سال ۹۷ قبل از تسعیر ارز ۱،۵۴۸ میلیارد ریال و در همان سال و بعد از تسعیر ارز به عدد ۷۷۶ میلیارد ریال شده است. با توجه به آثار تسعیر بدهی ارزی سال ۹۶ به مبلغ ۷۷۲ میلیارد ریال که به سبب سیاست های اتخاذ شده توسط بانک مرکزی در طول سال ۹۷ به شرکت تحمیل و آثار مخرب بر عملیات شرکت به جای گذاشته ولی به واسطه الزام استانداردهای حسابداری از سود سال جاری کسر و به عنوان هزینه استثنایی شناسایی و در نتیجه سود عملیاتی و سود خالص شرکت علی رغم افزایش ۲۸ و ۲۳ درصدی کاهش نشان می دهد.


   اخوان گفت: بهای یک کیلو مواد مستقیم مصرفی در سال ۹۳ عدد ۶۵،۲۵۱ریال و در سال ۹۷ عدد ۹۷،۹۸۰ ریال بوده که نشان از ۴۶ درصد افزایش را دارد. بهای یک کیلو فروش محصول در سال ۹۳ عدد ۱۲۲،۷۶۶ ریال و در سال ۹۷ به عدد ۱۴۹،۸۱۱ ریال بوده که نشان از ۳۲ درصد افزایش است که نهایتا عدد هزینه سربار در سال ۹۳ عدد ۱۷،۱۱۱ و در سال ۹۷ عدد ۲۶،۶۵۹ رسیده که نشان از افزایش ۱۴ درصدی دارد.


   وی وضعیت کیفیت افشاء اطلاع رسانی، امتیاز نهایی، امتیاز به موقع بودن، امتیاز قابلیت اتکا در سال ۹۷ منتشر نشده اعلام کرد و ادامه داد: بعد از برگزاری مجمع این اطلاعات در سامانه کدال منتشر خواهد شد اما این امتیازات در سال ۹۶ به ترتیب ۶۶،۹۱، ۱۰۰، و ۷۳ بوده و نسبت حجم معاملات به میانگین موزون سرمایه درسال ۹۷عدد ۲۲،۳۰ درصد است.


   اخوان یکی از راه های پیاده سازی راهبرد ایجاد حاکمیت در بازار را فراهم کردن بستر توسعه تولید و افزایش ظرفیت دانست و ادامه داد: برنامه رفع گلوگاه های تولیدی و بهینه سازی خط تولید، طراحی ۲۰ محصول جدید، پروژه بررسی جایگزینی گروه محصولی بایاس، بهبود و ارتقاء شبکه توزیع و توجه به تجارت الکتریک از دیگر راه های پیاده سازی راهبردی حاکمیت بازار است.
   وی افزود: مسیرهای رسیدن به پیاده سازی راهبرد سرآمدی عملیاتی از طریق افزایش بلوغ فرآیندی سازمان ها از ۴ طریق برنامه ریزی شده است که شامل ااستقرار کامل ERP-SAP ، پروژه طراحی و استقرار سیستم جامع و یکپارچه برنامه ریزی در سطح زنجیره تامین، پروژه مدیریت عملکرد مبتنی بر مدل شایستگی، پروژه پیاده سازی مدیریت دانش در گروه صنعتی بارز خواهد بود.


   اخوان اظهار کرد: فاز مطالعاتی اجرای طرح ها مانند توسعه ظرفیت تولید رادیال باری از ۲۸ هزار تن در سال به ۵۸ هزار تن، توسعه ظرفیت تولید رادیال سواری از ۲۹ هزار تن در سال به ۴۰ هزار تن و توسعه ظرفیت تولید تایرهای راهسازی از ۲/۷ هزار تن در سال به ۵/۷ هزار تن جهت توسعه کارخانه کرمان انجام شده و در صورت ثبات شرایط اقتصادی و بهبود سرمایه در گردش و مساعدت سهامداران اجرا خواهد شد و در صورت اجرای این پروزه ها طرفیت اسمی بارز کرمان به ۱۳۰ هزار تن خواهد رسید.


   وی افزود: براساس بررسی های انجام شده در افق ۱۴۰۴ نیاز داخلی کشور دومیلیون و دویست هزار حلقه تایر TBR خواهد بود و تاکنون هیچ تولید کننده داخلی تایر TBR تولید نکرده است به جز شرکت بارز با ۳۵۰ هزار حلقه در سال ، از این رو یکی از برنامه های آتی راه اندازی یک واحد تولیدی جدید با ظرفیت ۸۰۰ هزار حلقه معادل ۵۰ هزار تن در سال است.


   همچنین در مجمع عمومی سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ 250 ریال و سود خالص به ازای هر سهم 277 ریال تصویب شد.
   سود خالص 700 میلیارد و 426 میلیون ریال و سود انباشته پایان دوره با لحاظ کردن مصوبات مجمع، 721 میلیارد و 274 میلیون ریال اعلام شد.
   بیات رایان به ‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و بهمند به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب و روزنامه "اطلاعات" به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های شرکت تعیین شد.

   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: