X
   
 
  • مدیر روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل شرکت‌ سرمایه‌گذاری‌ تامین‌ اجتماعی:

   شستا به سرعت به سمت شفافیت می‌رود

   مروزه روابط عمومی با ارائه تاکتیک‌های ارتباطی و رسانه‌ای و با انجام عملیات‌ تحقیقاتی و برنامه‌ریزی شده می‌تواند نسبت به تسریع تحقق اهداف شرکت‌ها قدم‌های موثری بردارد.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه شماره خردادماه گروه، امروزه روابط عمومی با ارائه تاکتیک‌های ارتباطی و رسانه‌ای و با انجام عملیات‌ تحقیقاتی و برنامه‌ریزی شده می‌تواند نسبت به تسریع تحقق اهداف شرکت‌ها قدم‌های موثری بردارد. نقش روابط عمومی در توسعه‌ی اقتصادی شرکت‌های زیرمجموعه‌ی شستا را با حسن محمدی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در میان گذاشتیم:


   ماهیت روابط‌ عمومی در دنیای امروز و تغییرات آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
   اساساً رسانه در دنیای جدید و مدرن کارکردی فراتر از عنوان خود پیدا کرده و اکنون آنچه که باعث می‌شود بنگاه‌های اقتصادی از ظرفیت‌های رسانه‌ای استفاده کنند چیزی فراتر از انتشار اخبار و اطلاعات مرتبط با آن مجموعه است. رسانه‌ها امروز در برخی موارد کارکرد عملیات روانی پیدا کرده‌اند. البته در سال‌های گذشته هم تا حد زیادی موثر بوده و اساساً این مهم در درون خود رسانه نهفته است، منتهی بروز و ظهور و کارکرد آن افزایش پیدا کرده به همین دلیل برخی مدیران هوشمند در بنگاه‌های اقتصادی از ظرفیت رسانه‌ای استفاده‌ی بسیار زیرکانه‌ای می‌کنند. گاهی اوقات شما شاهد ارائه کالای بی‌کیفیتی هستید که آن محصول در بسته‌بندی و ظرف رسانه‌ای به‌گونه‌ای به مردم و مخاطبان‌شان ارائه می‌شود که مخاطب احساس رضایت کرده و بالعکس. از طرفی برخی بنگاه‌ها با وجود کالای با کیفیت نمی‌توانند محصول‌ و عملکردشان را به شیوه‌ای صحیح به جامعه عرضه کنند به همین خاطر به آنها ضربه زده می‌شود. البته نمی‌خواهم مقوله رسانه و تبلیغات را یکسان بدانیم ضمن این که این دو در کنار هم قرار می‌گیرند اما در رسانه ظرفیت‌هایی وجود دارد که از یک منظر می‌تواند باعث رشد و یا تضعیف آن بنگاه اقتصادی شود. به همین دلیل در سال‌های اخیر مشاوران رسانه‌ای و روابط‌عمومی‌ها کارکردهای متفاوتی پیدا کرده‌اند.


   بهره‌مندی از ظرفیت‌های رسانه‌ای چه میزان در اقتصاد شرکت‌های زیرمجموعه‌ی شستا موثر است؟
   در مجموعه‌ای مانند شستا استفاده از ظرفیت رسانه‌ای بسیار اهمیت دارد، چرا که شستا در درون خود شرکت‌های متنوعی دارد از این رو با رقبایی رو به رو خواهد بود و حتماً با اتفاقاتی در حوزه‌ی رسانه هم رو به رو خواهد شد که اگر از این ظرفیت رسانه‌ای درست بهره‌برداری نشود به اعتبار شرکت ضربه می‌خورد. در حال حاضر رسانه الزاما روزنامه، خبرگزاری یا یک شبکه‌ی اجتماعی نیست بلکه امروز هر فردی تبدیل به یک رسانه شده است. این موضوع را هم به عنوان تهدید و هم فرصت می‌توان ارزیابی کرد چرا که اگر بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم یک بنگاه اقتصادی توان پشت سر گذاشتن چالش‌های بزرگ پیش روی خود را خواهد داشت و اگر به این کارکرد رسانه دقت نشود بنگاه اقتصادی با ضربه‌های مهلکی مواجه می‌شود.
   در واقع هر مدیری در یک بنگاه اقتصادی روزی نیاز به رسانه را احساس خواهد کرد، اما رسانه بذری‌ست که در یک زمین بایر پاشیده شده و در زمان مناسب آن برداشت و درو می‌شود. متاسفانه برخی از مدیران از رسانه به شکل خلق‌الساعه و در زمان نیاز می‌خواهند استفاده ‌کنند و تاسف بیشتر زمانی‌ست که به نظر آنان این مساله با صرف هزینه‌ی بیشتر حل خواهد شد ولی باید تاکید کنم شاید گاهی اوقات به عنوان یک مُسَکن استفاده شود اما قطعا بهره‌بردای فوری از رسانه در بنگاه‌های بزرگ اقتصادی راه درمان نیست.


   به عنوان مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی ارتباط‌تان با شرکت‌های زیرمجموعه شستا چگونه است؟
   شستا یک مجموعه‌ی ستادی است. ستاد فعالیت‌اش نظارتی و البته مدیریتی است تا به حال در مجموعه‌های تابعه‌ی شستا، مسیر فعالیت‌های روابط عمومی به شکل درستی پیش نرفته و به صورت جزیره‌ای در شرکت‌های تابعه عمل شده و اساساً هیچ ارتباطی با ستاد برقرار نمی‌شد و برخی از آنها اساساً از رفتار جزیره‌ای هم فراتر رفته و ملوک‌الطوایفی اداره می‌شدند. ما در دوره‌ی جدید روابط عمومی شستا سعی کرده‌ایم این فضا را از بین برده و هماهنگی، همدلی و ارتباط دوسویه میان ستاد و شرکت‌ها برقرار کنیم.
   ارتباط خوب و موثری با مدیران روابط عمومی هلدینگ‌های تابعه‌ دارم و در تلاش‌ام که میان مدیران روابط‌عمومی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه ارتباط هدفمند و مدیریت‌شده برقرار شود که ثمرات این در بلندمدت فراوان است. اگر روابط زنجیره‌ای باشد ضمن این‌که می‌توانند در حل مشکلات به همدیگر کمک کنند با هم‌افزایی ایجاد شده در حل مشکلات و کارها پشتوانه‌ی محکمی برای یکدیگرند چرا که بیش از187شرکت مدیریتی تحت نظارت شستا می‌توانند به قدرتی در جذب مخاطب تبدیل شوند.


   دوره‌ی جدید تغییرات روابط‌عمومی از چه زمانی شروع شد؟
   تقریباً بعد از بهمن ماه ?? مسئولیت روابط‌عمومی را در شستا به عهده گرفتم و تلاش کرده‌ام در زمین بایر زیرسازی لازم را انجام دهم و بذر بکارم، امیدوارم به زودی با تغییراتی که در بالا بخشی از آن را ذکر کردم حوزه اطلاع‌رسانی شستا شکوفاتر شود.


   ساختار ارتباطی شما با شرکت‌های زیرمجموعه به چه صورت است؟
   در گذشته اینگونه نبوده اما در حال حاضر ما با هلدینگ‌های وابسته و آن هلدینگ‌ها با شرکت‌های تابعه در حوزه روابط‌عمومی ارتباط خوبی دارند. البته نشست‌های فصلی برگزار می‌کنیم که در این نشست‌های فصلی ضمن آنکه همه‌ی مدیران روابط‌عمومی تابعه‌ی شستا با یکدیگر ارتباط موثر برقرار می‌کنند، کارگاه‌هایی جهت ارتباط شکل می‌گیرد که می‌تواند این حلقه را حلقه‌ی بزرگ، موثر و گسترده‌ای کند.
   از سال97 منشور اطلاع‌رسانی را منتشر و برای همه مجموعه‌های تابعه ارسال کردیم و یک تیم کارشناسی با دریافت مشورت‌های لازم از اساتید حوزه ارتباطات سند جامع اطلاع رسانی را نیز تدوین کردیم که به زودی از ان رونمایی می‌شود. این سند حلقه‌ی مفقوده‌ی مجموعه شستا بود که به صورت زنجیره همه را به هم وصل می‌کند.


   تصویر ذهنی‌ از شستا در افکار عمومی تا چه حدی در عملکرد مجموعه‌های تابعه تاثیر گذار است؟
   طبیعتاً تاثیر مستقیم دارد. متاسفانه شرکت‌های تابعه درحوزه‌ی رسانه در بُرهه‌های سخت، شرکت خود را وابسته به شستا معرفی می کردند، این در حالی‌است که وقتی اخبار مثبتی منتشر می‌شد نامی از شستا به زبان نمی آید. بر همین اساس تصویری که در افکار عمومی از شستا شکل گرفته مثبت نیست. از سوی دیگر در روابط‌عمومی‌های شستا توان نیروی انسانی و ‌لجستیکی لازم برای دفاع از عملکرد سازمان نبود و همین امر باعث شد عملکرد شستا منفی نشان داده شود.
   وقتی عملکرد درونی شستا به لحاظ فنی، اقتصادی، آمارها و دیتاهای فروش و صادرات و راندمان مجموعه کنار هم قرار می‌گیرند، شستا یک بنگاه‌ موفق است اما تصویری که از آن موجود است یک بنگاه ناموفق و ورشکسته است. بنابراین عملکرد شرکت‌ها روی شستا اثر می‌گذارد و عملکرد شستا روی شرکت‌ها. پس اگر تصویر شستا منفی باشد حتماً شرکت‌های تابعه‌ی شستا هم در افکار عمومی ضربه خواهند خورد.


   به نظر شما چگونه این تصویر تغییر خواهد کرد؟
   هر تغییری در مجموعه ناشی از باور مجموعه به خود است، اگر در شرکت‌های تابعه‌ی شستا و در مجموعه‌ی شستا این باور شکل بگیرد همه به این سمت حرکت کنند، این ارتباط دوسویه ایجاد خواهد شد، بنابراین یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت این است که مدیران روابط‌عمومی کارآمد و با تکیه بر دانش روز انتخاب شوند. اگر مدیری هم نسبت به دانش روز در حوزه‌ی ارتباطات عقب باشد با آموزش باعث رشد او می‌شویم. این مساله باعث شکل‌گیری ارتباطات موثربین مدیران مجموعه‌ی شستا خواهد شد تا فضا از شرایط جزیره‌ای خارج شود و موفقیت‌های مجموعه شستا و شرکت‌های زیر مجموعه که برخی به شکل بین‌المللی بوده به درستی نشان داده خواهد شد.


   شفافیت دراطلاع‌رسانی یکی از موارد مهم است، روابط عمومی شستا تا چه حدودی توانسته در این امر نقش حمایتی داشته باشد؟
   اتفاقاً وزیر محترم قول شفافیت را در روز رای اعتماد در مجلس دادند و شفافیت را از شستا شروع کردند. انتشار لیست اعضای هیئت‌مدیره‌ی شستا یکی از کارهای مهم در راستای شفاف‌سازی بود که تا پیش از این، چنین لیستی دست هیچ شخص یا نهادی نبود.
   شستا یک بنگاهی مربوط به چهل‌ودو میلیون نفر افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی است و طبیعی است این افراد در بنگاه اقتصادی بزرگی مانند شستا که در چرخه‌ی اقتصادی حضور دارد و هزینه‌ی آنها را تامین می‌کند به عنوان متولی اصلی باید در جریان عملکرد شستا باشند، در حالی که تا پیش از این نبودند و جناب وزیر این مسیر را باز کرد. متأسفانه برخی رسانه‌ها فضای شفافیت را با افشاگری منفک نکردند. رسانه‌ها باید مواظب باشند که اصطلاحاً عقده گشایی نکنند، چرا که شفافیت با افشاگری خیلی متفاوت است. در نشستی که اخیرا برگزار کردیم مدیران روابط عمومی به عنوان سفیران شفافیت مطرح شدند. طبیعی است که این سفیران شفافیت شستا در بازنمایی و عملکرد درست مجموعه‌ی شستا موثر خواهند بود و عملکرد تک تک دوستان ما در مجموعه‌ی شرکت‌های تابعه و هلدینگ‌ها موثر است. بنابراین عملکرد شستا مثل یک اتاق شیشه ای برای افکار عمومی شکل می‌گیرد. یکی از نشانه‌های رشد سریع شستا حضور در بورس است. بورس یک اتاق شیشه‌ای برای بنگاه اقتصادی و برای افکار عمومی است. وقتی شستا با سرعت به سمت بورسی شدن می‌رود یعنی با سرعت به سمت شفافیت می‌رود. امسال اولین عرضه‌ی سازمان بورس توسط شستا انجام شد. هلدینگ صدر تامین یکی از مهم‌ترین هلدینگ‌های مجموعه‌ی شستا در حوزه‌ی کاشی، سرامیک، مس و فلزات سنگین است که در واقع یکی از مهمترین هلدینگ‌های اقتصادی کشور است. البته امروزه شفاف سازی یک مطالبه‌ی عمومی است و نقش شبکه‌های اجتماعی باعث شده این مطالبه به شکل گسترده ایجاد شود.


   نقش روابط عمومی را در توسعه‌ی اقتصادی شرکت‌های زیرمجموعه‌ی شستا تا چه اندازه موثر می‌دانید؟
   متاسفانه روابط عمومی‌ها در شرکت‌های تابعه‌ی شستا جدی گرفته نمی‌شدند، ما با یک برنامه‌ریزی جدی به این سمت پیش می‌رویم و اگر این اتفاق رخ دهد طبیعتاً آثار بسیار مثبتی در حوزه‌ی اقتصادی شرکت‌ها خواهد داشت. شستا یک مجموعه ی هلدینگ بزرگ است، که خانواده‌ای هشتاد هزار نفری و 187 شرکت در زیر مجموعه‌ی آن وجود دارد که اگر در این 187 شرکت روابط عمومی قوی شکل بگیرد و مجموعه‌های بازرگانی و آن شرکت‌ها روابط‌شان رسمی شود و هم افزایی‌ها صورت گیرد باعث اتفاقات بزرگ و مثبت خواهد شد. به طور مثال ما هلدینگ دارویی و هلدینگ کاغذ را در زیر مجموعه شستا داریم که می‌توانند هم‌افزایی ایجاد و این شرکت‌ها با یکدیگر همکاری کنند و نیازهای خود را از شرکت‌های زیر مجموعه‌ی خود تهیه کنند، با این روش شبکه‌ی فروش بزرگی ایجاد شده که می‌تواند یکی از دستاوردهای مهم روابط‌عمومی‌ها باشد همین اتفاق در مجموعه رایتل، سیمان، لوازم خانگی پارس و لاستیک بارز می تواند رخ دهد.
   بنابراین باید کمیته‌ای شکل بگیرد و روابط عمومی یک عضو مهم آن باشد، به هر حال یک بخشی از این کار اقتصادی است که در تخصص روابط عمومی نیست اما روابط‌عمومی می‌تواند محور این ارتباط باشد، مطمئنا با وقوع این اتفاق کار بزرگی در مجموعه‌ی شستا انجام شده که می‌تواند الگویی برای هلدینگ‌های دیگر هم باشد.   گالری
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: