X
   
 
  • کار ایمن با رعایت نکات ایمنی

   کار به عنوان بخشی از زندگی افراد، همواره یک ارزش تلقی می‌شود و همه افراد یک جامعه بر این باورند که فعالیت در هر حرفه‌ای می‌تواند مسیری برای کسب اعتبار و احترام و توسعه‌ی اقتصادی محسوب شود.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، کار به عنوان بخشی از زندگی افراد، همواره یک ارزش تلقی می‌شود و همه افراد یک جامعه بر این باورند که فعالیت در هر حرفه‌ای می‌تواند مسیری برای کسب اعتبار و احترام و توسعه‌ی اقتصادی محسوب شود. برای امرار معاش، هر فردی شغلی را برگزیده و فعالیت می‌کند که قطعا خطراتی را نیز به همراه دارد که با به کار بردن تدابیر گوناگون نظیر رعایت اصول فنی و مهندسی نوین، استفاده از علایم و هشدارهای لازم می‌توان هر فعالیتی را به روش ایمن و بی‌خطر انجام داد بدون آنکه سلامت کارکنان مورد تهدید قرار گیرد.

   با نگاهی به هرم نیازهای مازلو که نیازهای انسان را در 5 رده طبقه‌بندی کرده است در می‌یابیم که در این هرم سه نیاز خودشکوفایی، روحی و اساسی را می‌بینیم که نیازهای خودشکوفایی دستیابی به نهایت پتانسیل فردی را به دنبال دارد. از طرفی نیازهای روحی به دنبال رضایت، احساس افتخار و موفقیت، علاقه و تعلق خاطر، دوستی و صمیمیت است و نیاز اساسی نیز به دنبال تامین امنیت، ایمنی و آرامش و نیازهای فیزیولوژیکی مانند آب، غذا و مسکن را به دنبال دارد.

   بر این اساس پس از برآورده شدن نیازهای اولیه انسان یعنی نیاز به خوراک، پوشاک، مسکن و ... مهمترین نیاز انسان، نیاز به امنیت است. نیاز به ایمنی علاوه بر محیط زندگی، اجتماع و ... در محیط کار نیز برآورده می‌شود.

   از طرفی در سراسر دنیا حوادث، جزء مسائل مهم به شمار می‌روند و در بعضی از کشورهای صنعتی حادثه ناشی از کار مهمترین عامل مرگ و میر افراد است. این موضوعات موجب شده تا در کشورهای صنعتی سیستم‌های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی در صنایع استقرار یابد.

   از مهم‌ترین دلایل استقرار مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی در صنایع می‌توان گفت که افراد مهمترین دارایی و سرمایه سازمان هستند و محافظت از منابع انسانی و فیزیکی، مهمترین وسیله کاهش هزینه‌هاست.

   ایمنی و بهداشت دو روی یک سکه هستند، ایمنی و بهداشت جزو مسئولیت های مدیریت است و اهمیت مساوی با تولید و کیفیت دارد و حوادث با ابعاد جهانی (فاجعه ی بوپال، چرنوبیل و تری مایل آیلند و...) نیاز را واضح‌تر می‌کند و ارتقاء آگاهی افراد در خصوص ایمنی و مدیریت ریسک در نهایت به سود سازمان است.

   واحد ایمنی و آتش‌نشانی بارز کردستان نیز برنامه‌های خود را با هدف پیش‌بینی حوادث جانی و مالی و پیشگیری از وقوع آنها پایه‌ریزی کرده است.

   اهداف واحد ایمنی و آتش نشانی بر اساس خط‌مشی سیستم مدیریت یکپارچه شرکت شامل ایجاد محیطی ایمن و سالم برای پیشگیری از بروز جراحات و بیماری‌های شغلی، حوادث و شبه حوادث، افزایش سطح آگاهی، آموزش، انگیزش و مشارکت کارکنان در همه امور کیفی، زیست محیطی و ایمنی و بهداشت و تلاش مداوم در راستای شناسایی و برآورده‌سازی الزامات قانونی ایمنی، بهداشت و زیست محیطی و مشارکت کلیه ی کارکنان و ایجاد زمینه بهبود مستمر است.

   عمده فعالیت های واحد ایمنی و آتش‌نشانی بارز کردستان شامل انجام تمرین‌ها و مانورهای عملیاتی در زمینه‌ی ایمنی و آتش‌نشانی در نقاط پر خطر کارخانه برای آمادگی پرسنل در شرایط اضطراری، برگزاری کلاس‌های آموزش ایمنی جهت ارتقاء آگاهی پرسنل شرکت، برگزاری جلسات کمیته‌ی حفاظت فنی با حضور مدیر عامل به منظور رفع و پیگیری مسایل ایمنی، تکمیل چک لیست‌های ایمنی بصورت روزانه، هفتگی و ماهانه است.

   تحویل وسایل حفاظت فردی به کل نفرات شرکت بر اساس ماتریس PPE، صدور مجوز انجام کار برای کارهای غیرروتین در شرکت و نظارت بر آنها،ارائه‌ی گزارشات عملکرد واحد ایمنی بصورت ماهیانه به تاپیکو و ارجاع عدم انطباق‌ها به مسئولین مربوطه برای رفع، گشت‌زنی مداوم نفرات ایمنی و آتش‌نشانی در محوطه، سالن‌های تولید ویوتیلیتی جهت شناسایی خطرات و پیگیری جهت رفع آنها از دیگر فعالیت‌های این واحد است.

   تعداد نفرات عملیاتی واحد ایمنی و آتش نشانی 7 نفر است که بصورت شیفت‌های 12 ساعت در شرکت حضور دارند.

   تجهیزات اطفاء حریق شرکت شامل پمپ‌های آب آتش‌نشانی برای تامین فشار آب در زمان اطفاء حریق، دیزل پمپ اطفاء حریق با توان 200 کیلووات جهت تامین برق پمپ در مواقع اضطراری و قطع برق، تعداد 2 دستگاه خودرو آتش‌نشانی پیشرو و اصلی مبتنی بر آب و فوم، کپسول های اطفاء حریق در اوزان مختلف و انواع پودر و گاز، بیوورسال و CO2 و هوزریل ها (شلنگ های قرقره ای) در داخل سالن‌های تولید و یوتیلیتی، شیرهای هایدرانت در داخل محوطه شرکت و نصب اسپرینکلر (آّب فشان) در داخل انبارهای مواد اولیه و محصول است.

   تجهیزات اعلام حریق شرکت شامل (این سیستم به محض وقوع حریق، از طریق پانل های کنترل، آدرس محل مورد نظر و تجهیزی که حریق را تشخیص داده اعلام می کند.)، FACP در داخل سالن‌های تولید و اداری جهت دسترسی سریع‌تر نصب شده است و REPEATER داخل ساختمان آتش‌نشانی و ساختمان حفاظت فیزیکی نصب شده است.


   محمد زندی، سرپرست واحد ایمنی و آتشنشانی بارز کردستان

   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: