X
   
 
  • مدیر اداره صادرات:

   آمادگی بارز برای آغاز صادرات

   وجود بازارهای عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و بازار 200 میلیون نفری پاکستان و بسیاری از کشورهای شرق اروپا میتواند نشانگر بازار بزرگی برای تایر باشد که امید است با برنامه ریزی مناسب بتوان سهم مناسبی در این بین را کسب و در راستای تامین ارز صنایع داخلی تلاش کرد.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز، ماهنامه داخلی گروه در گفتگو با مدیر اداره صادرات آورده است:

   لطفا از خودتان بگویید، در مورد تحصیلات و مشاغل قبلی و اینکه چه زمانی با بارز آشنا شده و به این گروه صنعتی پیوسته اید؟

   بنده متولد سال 1353 هستم و تحصیلاتم کارشناسی ارشد آمار از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از سازمان مدیریت صنعتی است. از اواسط دهه 70 وارد صنعت تایر شدم. قبل از آن در حوزه تحقیق بازار و تحلیل داده ها کار میکردم و حدود 9 سال در شرکت ایران تایر متصدی اجرای سیستمهای مختلفی مثل انواع ایزوها، استانداردها و بحثهای ممیزی محصول بودم.

   در گروه بارز هم ابتدا در سمت مدیر تحقیق بازار شروع به کار کردم و 4 سال در آن سمت بودم. پس از چهار سال واحد تحقیق بازار عملکرد مناسبی یافت و امکان بررسی روندها، نیاز بازار و تعیین محصولات و نیازهای آتی مشتریان و بازار کشور حاصل شد و عملا از بازار تا بازار توسط اداره بازاریابی و فرآیندهای مربوطه راهبری میشد.

   با توجه به نتایج قبلی در سال 86 از دیگر وظایف ام فعال کردن «اداره برندینگ» بارز در سال 86 بود که از اقدامهای انجام شده در آن دوره میتوان به تکمیل کتابچه برند بارز، برگزاری همایشها، نمایشگاهها، طراحی المانهای بصری نشانگر ویژگی کیفی محصولات، بهبود گرافیک و طراحی، تهیه فیلمها و محتوای آموزشی، توسعه تبلیغات محیطی، طراحی کمیپینها، توسعه امور خلاقه و همکاری با رسانه های جمعی رادیو و تلویزیون برای تبلیغ برند بارز بود. همچنین راه اندازی سیستم ارتباط با مشتریان، وب سایت بارز و مطالعه سیستمهای خدمات و فروش الکترونیکی از دیگر اقدامات انجام شده بود.


   درباره اداره صادرات و بازارهای صادراتی گروه صنعتی بارز توضیحاتی ارائه فرمایید

   گروه صنعتی بارز از 20 سال پیش صادرات خود را با ضرب آهنگهای مختلفی آغاز کرده بود. ابتدا در دورهای چند ساله بسیار موفق بود. سپس به دلیل تغییر رفتار مصرف در بازارهای منطقه ای از تایرهای بایاس(BIAS) به تایرهای رادیال(RADIAL) و عدم تطابق سرعت رشد و تغییر تکنولوژی تایر های ایرانی با تغییرات بازار به تدریج صادرات بارز کاهش مییابد.

   به همین دلیل علیرغم افزایش شدید قیمتهای جهانی بارز نمیتواند در بازارهایی مانند عربستان، قطر،گینه، غرب آفریقا، به حضور خود ادامه دهد.

   کار ما زمانی آغاز شد که قیمتهای جهانی کاهش یافته و رقابت به شدت سخت شده بود. همچنین به دلیل ممنوعیت صادرات تایر در سال 92 ارتباط تمام مشتریان با بارز قطع شده بود.

   در خرداد 93 با صدور مجوز صادرات توسط دولت به صورت محدود فعالیت صادراتی بارز آغاز شد. لذا نیاز بارز به ارز و توسعه صادرات به عنوان یک پروژه به اداره بازاریابی محول و به عنوان مدیر این پروژه انتخاب شدم. در قالب این پروژه بازاریابی و سنجش ظرفیت بازارهای بین المللی، مطالعات مقررات، هزینه یابی، لجستیک، رقبا و قیمتهای رایج، محصولات و استانداردهای مورد نیاز و همچنین مراحل ارائه نمایندگی فروش و تهیه قراردادهای بین المللی، پوشش شبکه بانکی کشور و پیمانهای دوجانبه و به روزآوری مستندات و سیستمها به صورت اصولی تری مورد بازبینی و اجرا قرار گرفت.

   در موضوع صادرات، کشور ما با مساله تحریم های اقتصادی و تجاری یک جانبه آمریکا روبرو است. این تحریمها تا چه اندازه برای صادرات بارز مشکل ایجاد کرد؟

   بله متاسفانه تحریم های ظالمانه و یکجانبه سبب افزایش مشکلات خصوصا در حوزه انتقال پول حاصل از صادرات به داخل کشور شد. اما از سویی دیگر به دلیل اهمیت بارز برنامه های توسعه صادرات، تولید محصولات جدید و دستیابی به استانداردهای جدید را هرگز متوقف نکرد.

   چه ویژگیهایی در بارز وجود دارد که تحریمها اثری در توقف صادرات آن نداشته است؟

   وجود دو ویژگی خاص در صادرات یعنی قرار دادن بارز در معرض آخرین اطلاعات و تحولات دنیا و همچنین ارزآوری سبب شد تا اداره صادرات در تمام این مدت تحریمها را به راحتی پشت سر گذاشته و بازارهای صادراتی بارز را از 5 کشور به 21 کشور برساند. به طور مثال برای ورود به اتحادیه اروپا، بارز محصولات خود را ارتقاء داده و توانست تنها شرکت ایرانی باشد که برچسب اتحادیه اروپا و استاندارد ایمارک را از دو کشور فرانسه و المان اخذ کند. صادرات از این نظر محرکی قوی برای تولید تایرهای جدید، ارتقاء تکنولوژی و دسترسی به استانداردهای جدید بود. این امور سبب شد تا بارز تنها شرکتی باشد که محصولاتی با نویز و مقاومت غلطشی کم و در حد استانداردهای جهانی طراحی کرده و به بازارهای اروپایی صادرات داشته باشد.

   در صادرات قدم اول بردن محصول به بازاری دیگر و سپس فروش بیشتر و بدست آوردن ارز است. تحریمها چه تاثیری در این مورد داشت؟

   متاسفانه تحریمها موجب شد نتوانیم از همه کشورها در جایی که میخواهیم ارز بگیریم. زیرا بانکهای ایرانی کمتر بازارهای صادراتی را پوشش میدهند، شبکه صرافی ایران در کشورهای هدف تقویت نشده است و لذا مشتریان مجبور بودند چمدانی با ایران کار کرده و یا به حسابهای خارجی واریز وجه داشته باشند. حتی با صدور آخرین بخشنامه های یکی از مشتریان 70 هزار دلار خود را در اردیبهشت ماه 97 از ایران بازگرداند!

   چون بارز شرکت وابسته به دولت بود نمی توانست حسابی در خارج باز کرده و لذا تنها در نهایت توسط هلدینگ مجموعه ای در امارات ایجاد شد. با تصویب قانون شفافیت و اخذ 5% مالیات و عدم دریافت مبالغ از کشورهای تحریمی همانند سوریه و... در امارات و تعطیلی فعالیت بسیاری از شرکتهای حمل دریایی مجدا فعالیت اداره صادرات سخت تر شد.

   اما همکاران اداره صادرات از طریق استفاده از شبکه صرافی، توسعه فروش به کشورهایی که حمل زمینی داشتند و همچنین افزایش و توسعه فروش در کشورهای همسایه توانستند بر این مشکل نیز غلبه کرده و حجم و رقم صادرات را افزایش دهند.

   مشکلات اصلی ضربه زننده بر صادرات از داخل کشور آغاز شد. صدور بیش از 8 بخشنامه ارزی در طی 5 ماه تمام روشهای دریافت ارز، فروش ریالی، فعالیت شبکه صرافی در داخل کشور و قاچاق ارز و ممنوعیت مبادله ارز عملا کار صادرات را هر روز مشکلتر کرد و در نهایت در یک شب صادرات ممنوع شد. آن هم در شرایطی که قراردادی نمایندگی موجود، پیش فاکتورهای فروش صادر شده و مبالغ دریافتی داشتیم و ما مجبور شدیم با ضرر فراوان کامیونهای حاوی محصولات بارز را از مرزها بازگردانده و مبالغ دریافتی را با نارضایتی شدید مشتریان به آنها بازگردانیم.

   دومین موج تحریم افزایش شدید هزینه های ارسال و حمل دریایی بود به دلیل تورم داخلی، هزینه های حمل و نقل و عملیات بندری افزایش یافته و اثر بخشی حمل و نقل ما کاهش یافته است. حجم زیادی از بارهای ترانزیتی امروزه از ایران عبور نمیکنند. و شرکتهای کشتیرانی داخلی تمام مقاصد صادراتی را پوشش نمیدهند .همچنین در حمل داخلی برای بارهای سبک امکان حمل با حجم بالا وجود ندارد.

   استراتژی بارز در این شرایط به چه صورتی بود؟

   ما با تغییر استراتژی به سراغ کشورهایی رفتیم که هزینه حمل کمتری داشته باشند و ظرفیت بارگیری خود را افزایش دادیم. ماحصل این اقدامها نفوذ به اروپای شرقی، کشورهای همسایه و آسیای میانه بود. تازه مشتری رومانی خریدی منظم یافته بود و با بلغارستان قرارداد بسته بودیم که در یک شب همه چیز ممنوع شد.

   از طرفی بخاطر نیاز اروپا وارد طراحی تایر زمستانی شدیم، تایرهای کشاورزی را متناسب با نیاز آسیای مرکزی اصلاح کردیم و تایرهای سواری را ارتقای کیفی و اندازه دادیم و وارد تولید تایر خودروهای جدید و SUV شدیم تا بتوانیم با توسعه صادرات از نظر ارزآوری مستقل باشیم و برند بارز و ایران را در دنیا به نحو شایسته ای معرفی کنیم.

   از دیدگاه شما چه ویژگیهای برای تجارت جهانی لازم است؟

   ببینید؛ برای تجارت جهانی باید ویژگی هایی داشته باشیم و زمانی که این ویژگی ها را داریم همواره میتوانیم مشتری خود را پیدا کنیم. در بحث صادرات، ابتدا ارتباطات بانکی و غیر بانکی برای انتقال پول حائز اهمیت است. اگر در این زمینه مشکل داریم، به دلیل تمرکز صرف بر بازارهای وارداتی است. از زمان امپراطوری هخامنشیان تاکنون تمرکز مراودات تجاری ایران، بر شرق و غرب بوده است تا شمالی و جنوبی. اگر بانک های ما به مشکل بر میخورند به این دلیل است که لنگرگاه های مالی و شبکه صرافی را به خوبی جانمایی و مدیریت نکرده است.

   در سال 96 ما در آفریقا با بانک مرکزی تانزانیا صحبت کردیم، تا آن زمان هیچ بانک ایرانی در آن منطقه شعبه ای نداشت. ببینید ایران اگر بخواهد با جهان تجارت کند، باید برای گسترش شبکه بانکی خود فکری اساسی کند. امروز تمام تجارت منطقه خاورمیانه با درهم امارات می چرخد. چرا نباید با ریال ایران این مهم روی دهد؟

   مساله دیگر در تحریم ها حمل و نقل به ویژه حمل و نقل دریایی است. ما از پتانسیل های زمینی، ریلی و دریایی خود برای کاهش هزینه حمل استفاده نمیکنیم. هزینه ارسال از کرمان تا روی عرشه کشتی در بندر عباس از سال93 از مبلغ 900 درهم به رقم 3300 درهم در سال 97 افزایش پیدا کرده است آیا به نظر شما مزیتی هم باقی میماند.

   در حوزه استانداردها و قراردادهای بین المللی طرح ریزی مناسبی صورت گرفته است؟

   در حوزه استانداردها، قراردادهای بازرگانی، تعرفه های ترجیحی و یا تخفیفات هم طرح ریزی درستی برای افزایش مبادلات و کاهش هزینه ها نداشته ایم. این در حالی است که هر صنعت نیازمند طراحی نقشه راه جهانی شدن، بازارهای هدف صادرات، سطح تکنولوژی، استانداردهای مورد نیاز، تعرفه ها و ارزشهای گمرکی و ... است و در نهایت باید با دولتهای هدف قراردادهای یکی شدن استانداردها، تعرفه ها و ... در توافقات منطقه ای مشارکت شود.

   تصمیم گیریهای آنی نیز در صادرات بسیار مخرب عمل میکند. این امر به همراه اثرات تدریجی تحریمها، سبب از دست دادن بازارها میشود. تمام فعالیتهای گروه صنعتی بارز شامل هزینه های مصرف در سالهای مختلف جهت 20 سال بازاریابی، شرکت در نمایشگاهها، ارائه تخفیفات و امتیازهای ویژه به مشتریان، تبلیغات محیطی و برنیدنگ انجام شده جهت نفوذ، معرفی و جا افتادن محصولات در بازارهای خارجی، به یکباره در یک شب از بین رفت. ما ناچار به عقب نشینی شدیم و شبکه های توزیع بارز به دست تایرهای ترکیهای، چینی، هندی،روسی و ... افتاد!

   این به معنای بی برنامه بودن در امر صادرات و توسعه آن است. متاسفانه قلمروهای اقتصادی ما و روشهای دستیابی و استراتژیهای آن در کشور تعریف نشده است و معلوم نیست چه صنعتی مهم و در اولویت است و چه صنعتی اهمیت کمتری دارد. در نبود طرح ریزی و بهبود، استفاده از سیاست کنترل همانند آن است که به امروز خود اندیشیده و به فکر فردا نباشیم.

   در پایان کمی هم از برنامه های آتی و در حال انجام شرکت بارز در رابطه با توسعه صادرات بفرمایید.

   بارز و صادرات آن متوقف نشده است و تولید محصولات مورد نیاز بازارهای جهانی و خودروهای روز دنیا، ارتقای کیفیت و آماده شدن برای آغاز صادرات همچنان در دستور کار قرار دارد.

   بارز همواره در اندیشه گسترش ترکیب و تنوع محصولات و افزایش ظرفیت های خطوط تولید خود و بررسی رقبا است تا بتواند به بازارهای جهانی نزدیکتر شده و استعداد خود را بهبود بخشد.

   همچنین با بازنگری برنامه های صادراتی و به روزآوری برنامه های انجام شده و در صورت ارائه مجوزها بارز آمادگی دارد تا در سال اول به صادراتی حدود 20 میلیون دلار دست یابد .

   بارز نیازهای مشتریان داخلی و صادراتی و روندهای جهانی را رصد کرده و توان صادراتی خود را ارتقاء داده است. اما برای موفقیت نیازمند کمک متصدیان دولتی است.

   وجود بازارهای عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و بازار 200 میلیون نفری پاکستان و بسیاری کشورهای شرق اروپا میتواند نشانگر بازار بزرگی برای تایر باشد که امید است با برنامه ریزی مناسب بتوان سهم مناسبی از بین بازار را کسب و در راستای تامین ارز صنایع داخلی تلاش کرد.

   اخذ تقدیرنامه های متعدد و معرفی محصولات و افتخارات جدید بارز میتواند نشانگر این توانمندی باشد. امید است با مساعدت دولتمردان و سیاستگذاران شاهد کاهش موانع صادرات و ارتقای برند ساخت ایران بوده و با افزایش فعالیت مدیران و همکاران گرانقدر در تمام واحدها شاهد آن باشیم که بارز به یکی از رقبای اصلی حاضر در بازارهای کشورهای همسایه، آسیای میانه، شرق و شمال افریقا، شرق و مرکز اروپا تبدیل شده و از این رهگذر بتواند در توسعه اشتغالزایی و خودکفایی میهن اسلامی سهیم باشد.


   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: