X
   
 
  • سرپرست دفتر فروش مشهد

   از سرخس تا طبس، از بجنورد تا بیرجند بارز می تازد

   مشهد، تنها دفتر نمایندگی گروه صنعتی بارز را در اختیار دارد. این دفتر تمام خراسان بزرگ (رضوی، شمالی و جنوبی) و حتی بخشهایی از استان سیستان و بلوچستان و گلستان را تحت پوشش خدمات توزیع و فروش خود دارد.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز، ماهنامه داخلی گروه، در گفتگو با سرپرست دفتر فروش مشهد آورده است:

   مشهد، تنها دفتر نمایندگی گروه صنعتی بارز را در اختیار دارد. این دفتر تمام خراسان بزرگ (رضوی، شمالی و جنوبی) و حتی بخشهایی از استان سیستان و بلوچستان و گلستان را تحت پوشش خدمات توزیع و فروش خود دارد. به گفته فارسیباف، سرپرست دفتر فروش مشهد، این دفتر تنها با 4 پرسنل مساحتی بالغ بر یک پنجم مساحت کشور را پوشش میدهد زیرا تایرهای بارز آنچنان خواهان دارند که پر بیراه نیست اگر بگوییم ایرانی با بارز میراند! دفتر مشهد با 18 نمایندگی فروش رسمی در کلانشهر مشهد و با پوشش سالیانه 20 میلیون مسافر/ زائر مسئولیتی خطیر در راستای اهداف بلند گروه صنعتی بارز بر عهده دارد. علاوه بر اینها تعاملات بسیار خوب و مفیدی نیز با کشورهای همجوار خراسان به ویژه افغانستان، ترکمنستان و حتی پاکستان و تاجیکستان نیز توسط مدیریت دفتر مشهد گروه صنعتی بارز ایجاد شده است اما متاسفانه به علت تحریمها، مراودات تجاری بارز با بازارهای همجوار تقریبا متوقف شده است. با این حال فارسیباف امیدوار است با رفع موانع پیشرو، بارز تسخیر بازارهای ذکر شده را در دستور کار خود قرار دهد. گفتگوی ما با محمود فارسی باف، سرپرست دفتر فروش مشهد را در ادامه میخوانید.

   لطفاً بیوگرافی مختصری از خود و سوابق کاریتان بفرمایید و اینکه از چه زمانی به گروه صنعتی بارز پیوستید؟

   بنده محمود فارسی باف هستم، متولد ۲۸ فروردین ۵۷ مشهد، کارشناسی مدیریت بازرگانی. از سال ۱۳۹۰ همکاری خود را با گروه صنعتی بارز آغاز کردم. در آن زمان استخدام شرکت «سامان بارز» شدم تا سال ۹۲ کارشناس فروش شرکت سامان بارز و گروه صنعتی بارز در دفتر منطقهای بودم. از سال۹۳ تاکنون به عنوان سرپرست دفتر منطقهای مشهد(خراسان رضوی،شمالی و جنوبی) انجام وظیفه کردهام.

   مختصری درباره دفتر منطقهای بارز مشهد توضیح دهید و در خصوص فعالیتهایی که در این نمایندگی انجام میدهید؟

   دفتر مشهد سابقهای 20 ساله دارد. اولین دفتر منطقهای است که گروه صنعتی بارز در ایران ایجاد کرد. گروه صنعتی بارز دارای مجموعه مجهزی در مشهد؛ شامل ۱۰۰متر مربع دفتر فروش، ۱۵۰۰ مترمربع انبار تجهیز شده، ۱۰۰متر مهمانسرا و دو باب دفتر مجزا است که در گذشته مسئولیت خدمات پس از فروش را عهدهدار بود. فعالیتهای این دفتر بر اساس اهداف کلی دفتر مرکزی تهران و در راستای تحقق آن است. در این دفتر تمام محصولات گروه صنعتی بارز برای ۴۵ نمایندگی در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ارائه میشود. اهداف، سهمیه و سفارشات مورد درخواست از نمایندگان دریافت و پس از طی مراحل مالی و تاییدیه نهایی مدیران مربوطه، در نوبت بارگیری قرار میگیرد. از دیگر وظایف دفتر منطقهای مشهد، بررسی عملکرد نمایندگان و نظارت بر نحوه توزیع و فروش آنها در بازار منطقه بوده تا همجهت با اهداف گروه صنعتی بارز باشد.همه تلاش اداره فروش بارز بر این اساس است که توزیع تایرها در منطقه خراسان بزرگ صورت پذیرد.

   چه تعداد نیرو در دفتر مشهد فعالیت میکنند؟

   بنده افتخار همکاری با سه نفر از همکاران عزیز را دارم آقایان«مجید وکیلیفر» و «حمید سروقدزاده مقدم» از کارشناسان فروش دفتر هستند که ۳ استان خراسان را به کمک این افراد تحت پوشش داریم. همچنین آقای «علی وحید» مسئولیت خدمات دفتر و مسائل مربوط به نگهبانی و انبار را بر عهده دارند. ما کارهای مربوط به ۴۵ نفر نماینده خراسان را انجام میدهیم، غیر از کار فروش همانطور که گفتم نظارت بر بازار و قیمت تایرهای عرضه شده و سرکشی به نمایندگیها نیز جزء وظایف بنده و همکارانم است.

   این 45 نمایندهای که اشاره کردید، در چه شهرهایی و به چه تعداد قرار دارند؟

   در شهر مشهد ۱۸ نمایندگی فعال داریم در خراسان جنوبی ۵ نمایندگی فعال، در خراسان شمالی۶ نمایندگی و الباقی در خراسان رضوی مانند شهرهای سرخس، خواف، قوچان و طبس پخش میشوند که البته با طی مراحل موردنظر این شهر نیز دارای نمایندگی خواهد شد.

   نحوه تعامل شما با فروشندگان به چه شکل است؟ آیا تایرها به موقع به دست آنها میرسد و اینکه این فروشندگان تا به حال چقدر توانستهاند در راستای اهداف مجموعه بارز و دفتر مشهد گام بردارند؟

   دفتر مشهد به دلیل سابقه طولانی خود(همزمان با آغاز فعالیت دفتر تهران) به نوع فعالیت نمایندگیهای قدیمی خراسان اشراف دارد. اهداف و فعالیتهای دفتر مشهد، همان اهداف پیشبینی شده برای گروه صنعتی بارز است و همسو با آن گام بر میدارد. ما با تمام ۴۵ نماینده به صورت روزانه در تماس تلفنی هستیم. این موضوع که هر روز همکارانم در دفتر مشهد باید حتماً با چند نمایندگی در ارتباط باشند و تماس حاصل کنند و از آنها در خصوص وقایع روز، میزان فروش، فعالیت رقبای داخلی، پخش تولیدکنندگان خارجی، سنجش کیفیت محصولات تولید شده و غیره پرس و جو کنند.

   سه سایز تایرهای SUV که بارز ماه گذشته به بازارعرضه کرد بارهای عمده نمایندگیها را شامل میشود. همچنین با تمام نمایندگیهای خراسان به صورت روزانه در تعامل هستیم تا وجه سفارشات خود را در اسرع وقت واریز کنند و در کمترین زمان تایرهای مورد نیازشان را دریافت کنند.

   کدام تایرها در نمایندگیها بیشترین میزان فروش را دارا هستند؟

   بیشترین فروش ما مانند تهران رادیال سواری است.

   در مورد میزان فروش تایرهای باری و کشاورزی و شاسیبلند (SUV) که به تازگی توسط مدیران ارشد مجموعه صنعتی بارز رونمایی شد، توضیحاتی بفرمایید؟

   در حال حاضر و با توجه به شرایط موجود، تمام تایرهای ما در خراسان رضوی جنوبی و شمالی حتی تایرهای SUV(که ممکن است موارد مصرفش در شهرهای کوچک خراسان کمتر باشد) در حال توزیع به نمایندگیها است. تایرهای پر تقاضا همواره در دسترس مشتریان است که بر حسب موجودی انبار آنها را دستهبندی و توزیع میکنیم اما بعد از رادیال سواری که بیشترین توزیع و فروش را داریم، به ترتیب رادیال باری، بایاس باری، تایرهای کشاورزی و تایرهای لودر قرار دارند.

   چند درصد بازار توزیع و فروش تایر در محدوده خراسان بزرگ در اختیار گروه صنعتی بارز است؟

   حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بازار داخلی را در دست داریم و به همین میزان بازار سه استان خراسان در اختیار تایرهای بارز است. ۱۰ الی ۱۵ درصد در دست کویر تایر است که در مشهد دفتر منطقهای دارد و به عنوان رقیب بارز بسیار فعال است بقیه بازار هم در دست ایران تایر و سپس یزد تایر و گلدستون و... قرار دارد. اما عمده بازار تایر در منطقه را بارز در اختیار خود دارد.

   آیا دفتر مشهد در زمینه صادرات و همکاری با شهرهایی مانند هرات و کابل در در افغانستان، عشقآباد ترکمنستان و... تعامل دارد؟

   مراجعهکننده به دفتر مشهد از کشورهای همجوار وجود دارد. از پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان که هر کشوری نیازسنجی شده و به واحد صادرات گروه صنعتی بارز ارجاع میشود. اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور اگر بستر مناسبی برای صادرات وجود داشته باشد اطلاعات این درخواستها جمعآوری میشود و در اولین فرصت که دستمان برای صادرات باز باشد از توانمندی خود برای فعالسازی واحد صادرات دفتر مشهد استفاده خواهد شد. البته باید یادآورشوم که تا سال گذشته با قطع شدن یک سری کانالهای ارتباطی مالی با طرفهای خارجی که ذکر آن رفت، صادرات ما متوقف شد که امیدواریم با ایجاد شدن کانالهای مالی ارتباطی این فعالیت بصورت سابق انجام شود. دفتر مشهد با همکاری همین نمایندگیهای که در خراسان دارد، سال ۸۱ در عشقآباد دفتر فروش داشت و به افغانستان و تاجیکستان صادرات صورت می گرفت.اداره فروش در سال ۹۲ مراجعین به بازار هرات داشته است و بازار هرات ما فعال بود.

   یعنی با مرتفع شدن موانع صادراتی، آیا دفتر مشهد این توانایی را دارد که به آسیای میانه، افغانستان و پاکستان صادرات داشته باشد و نیاز آنها را تأمین کند؟

   حقیقت این است که به دلیل وجود مسافران، گردشگران و زائران که سالیانه نزدیک به ۲۵ میلیون نفر وارد استان خراسان و شهر مشهد میشوند، بازار فوقالعاده در منطقه وجود دارد. به غیر از همسایگان شرقی، ما حتی مراجعهکنندههای بسیاری از کشورهای قطر،عراق،کویت و ترکیه داریم. آنها ابراز تمایل برای همکاری با بارز را داشتهاند. قطعا اگر زیرساختها و بستر آماده شود، ما مجموعه توانمند و قدرتمندی برای فعالیت در زمینه معرفی محصولات بارز و حمایت و صادرات به همسایگان شرقی خود دارا هستیم.

   تعامل شما با مشتریان و مصرفکننده نهایی یعنی رانندگان، تاکسیرانی و اتوبوسرانی،نهادها و سازمانها به چه شکل است و آیا آنها امکان مراجعه آسان به شما به عنوان مدیر دفتر مشهد را دارند؟

   فعالیتهای ما فقط مربوط به بخش نمایندگیها نمیشود، بلکه فروش به شرکتها، سازمانها و ارگانها و دوایر نیز در دستور کار ما قرار دارد. ما با پایانههای باری، اتوبوسهای برون شهری و اتوبوسرانی مشهد که یکی از قدیمیترین و قدرتمندترین سازمانهای حمل و نقل درون شهری در ایران است، ارتباط داریم.

   همچنین با شرکتهای اقماری آستان قدس رضوی، شرکتهای عمرانی و صنعتی سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم الانبیا(ص)، وزارت راه و شهرسازی، شرکتهای تولید کننده ادوات کشاورزی و... ارتباط و تعامل و همکاری بسیار خوبی داریم. البته برای رسیدن به اهداف بلند مجموعه صنعتی بارز در مشهد و منطقه خراسان، نیاز به نیروهای بیشتری احساس میشود تا اهداف شرکت به طور کامل تحقق پیدا کند.

   بیشترین خواسته یک راننده، به عنوان مصرف کننده تایر چیست؟ چه انتقاد یا پیشنهادی دارند؟

   تقریباً تا چهار سال قبل، استقامت تایر بارز زبانزد بود و تنها خواستهای که رانندگان داشتند، نرم بودن تایرهای بارز بود. این خواسته همواره مطرح میشد. از طرفی فرمانپذیری، استحکام و عدم سایش هم از جمله نکات مثبتی بود که رانندگان به آن اشاره داشتهاند. درباره بحث نرم بودن تایرها، بارز از سال ۹۵ این مهم را مورد توجه قرار داد و رضایتمندی بسیار بالایی را بین رانندگان ایجاد کرد. این رضایتمندی به میزان قابل توجهای است. نکته دیگر درباره قیمت و نحوه دریافت تایر است که درخواستکننده که برای بار اول به دفتر مراجعه میکند برای دریافت تایر با قیمت مصوب درخواست برای دریافت تایر بارز است.

   در خصوص اهداف و برنامههای آینده دفتر بارز در مشهد هم توضیحاتی بفرمایید؟

   با توجه به توانمندی پرسنل ما در دفتر مشهد، به عنوان دومین کلانشهر کشور، امیدواریم در آینده با راهاندازی خرده فروشی و رساندن تایر به دست مصرف کننده نهایی از طریق دفتر و گروه صنعتی بارز اعمال شود. برای همین امر انبار بزرگی در اختیار داریم و فروشگاههای متعددی به غیر از دفتر مرکزی آماده به کار است. اولین هدف ما این است که فروش مستقیم به فروشندهای که به دفتر مراجعه میکند مد نظر قرار بگیرد. گام بعدی ارائه خدمات کارشناسی پس از فروش به ویژه در حوزه لاستیکهای رادیال است. به دلیل وسعت منطقه، توسعه نمایندگان خراسان در دستور کار قرار دارد. همچنین از دیگر اهداف عالیه ما توسعه فروش به شرکتها و سازمانها است که در دست اقدام است.

   در پایان اگر صحبتی با مسئولان ارشد گروه صنعتی بارز در خصوص توسعه و بهبود و نحوه تعامل با مشتریان دارید بفرمایید؟

   من از این فرصت استفاده میکنم و از مدیران ارشد خود در تهران و افرادی که در کارخانه به صورت ۲۴ ساعته خدماترسانی و نیاز بازار را به میزان کافی تامین میکنند، تشکر و قدردانی میکنم.

   ما هم در خط مقدم شرق مشغول به فعالیت هستیم و امیدواریم که بتوانیم روزهای طلایی را برای رونق تولید داشته باشیم و سهم بیشتری را از بازار داخل و خارج تصاحب کنیم.

   آیا مشکلاتی وجود دارد که بخواهید به اطلاع مسئولان مجموعه برسانید؟

   با توجه به توسعه استان و مساحت بزرگ خراسان، میتوان به همکارانی که در دفتر مشهد انجام وظیفه میکنند توجه بیشتری داشت تا اهداف و برنامههای ما به صورت ۱۰۰ درصد محقق شود. در این راه قطعاً زیرساختهایی را برای توسعه دفتر مشهد به لحاظ افزوده شدن پرسنل، فضای مورد نیاز اداری، انبار و... نیاز خواهیم داشت.


   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: