X
   
 
  • افق روشن بارز در «شهر سبز» صنعتی

   ژیانا اسکندری/ اقلیم نیمه بیابانی سیرجان شاید تصور «شهر سبز» را در نگاه نخست از ذهن دور می کند اما سیرجان با وجود آنکه شهری صنعتی و اقتصادی است میانگین فضای سبز بالاتری از میانگین کشوری دارد. بر این اساس این شهر «شهر سبز» نام گرفته است.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز ژیانا اسکندری، سردبیر ماهنامه داخلی گروه در گزارشی میدانی از مجتمع بارز سیرجان آورده است: اقلیم نیمه بیابانی سیرجان شاید تصور «شهر سبز» را در نگاه نخست از ذهن دور می کند اما سیرجان با وجود آنکه شهری صنعتی و اقتصادی است میانگین فضای سبز بالاتری از میانگین کشوری دارد. بر این اساس این شهر «شهر سبز» نام گرفته است.

   در این شهر سبز صنعتی زمینی به مساحت 40 هکتار وجود دارد که قبل از دهه 70 قرار بوده مجتمع لاستیک کرمان در آن بنا نهاده شود اما بنا بر تصمیم مدیران وقت بنای مجتمع بارز در شهر کرمان گذارده می شود و مجتمع صنایع لاستیک سیرجان سال 1372 در این زمین ساخته می شود. جایی که هم اکنون سه کارخانه «بیدوایر»، «روکش گرم» و «روکش سرد» را در دل خود دارد و در بخش جنوبی زمین تابلوی محل احداث کارخانه «استیل کورد» نیز نصب شده است؛ طرحی که موافقت های اولیه آن انجام شده و بنا به گفته مدیران ارشد قرار است 400 تا 500 نفر نیرو به مجتمع لاستیک سیرجان اضافه کند و این واحد تولیدی صنعتی را به یکی از بزرگترین کارخانجات تایر تبدیل کند. چنانچه علی اکبر مشرفی، سرپرست گروه صنعتی بارز در این زمینه می گوید: موافقت های اولیه برای تولید استیل کورد در سیرجان انجام شده و امیدوار هستیم به زودی شاهد افتتاح این طرح در منطقه سیرجان باشیم.

   به گفته مشرفی اجرای طرح «استیل کورد» به ظرفیت 10 هزار تن در زمین بارز سیرجان گردش مالی این مجتمع را افزایش می دهد و واحد سیرجان را در رده یکی از کارخانجات بزرگ کرمان قرار می دهد.

   مجتمع لاستیک سیرجان به عنوان زیرمجموعه گروه صنعتی بارز در حال حاضر نیز آوازه زیادی را به دلیل تولید تایرهای روکش و بید وایرهای باکیفیت کسب کرده است، آوازه ای که با فراز و فرودهای بسیاری در طول فعالیت خود همراه بوده است و به قول وثوق، مدیرعامل مجتمع لاستیک سیرجان از زمان احداث این مجتمع تاکنون خاطرات تلخ و شیرین زیادی به یادگار مانده است. از زلزله غم انگیز بم و داغی که بر دل بسیاری از پرسنل این مجموعه گذاشت تا روزهای سختی که هنوز محصولات بارز مشتریان خود را پیدا نکرده بود.

   مهمترین دغدغه مدیرعامل مجتمع لاستیک سیرجان در حال حاضر تلاش برای پویایی مجموعه و در حالت ایستایی قرار نگرفتن آن است.

   اما؛ خیلی ها تفکر سیستمی حاکم بر گروه بارز را رمز ماندگاری این گروه بزرگ می دانند چنانچه محمدحسین ملاحسنی، مدیر مجتمع لاستیک سیرجان خود را پرورش یافته تفکر سیستمی مدیران کارخانه بارز می داند و معتقد است اگر مجموعه لاستیک سیرجان توانسته در مقایسه با گذشته به پیشرفت قابل ملاحظه ای برسد به دلیل حاکم بودن تفکر سیستمی در مجموعه بزرگ بارز است.

   دغدغه او نه افزایش تولید، بلکه چیزی با اهمیت تر از دیدگاه خودش یعنی«ثبات تولید» است.

   او می گوید: در تلاش هستیم تا ثبات تولید و میانگین افزایش تولید در دو بخش روکش لاستیک و طوقه را به بالای 30 درصد برسانیم.

   اما نکته جالب درباره تحریم های اقتصادی این است که مدیران مجموعه بارز سیرجان بر این باورند که تحریم ها با وجود همه موانع و مشکلاتی که فراروی صنعت تایرسازی گذاشته، تاثیر مثبتی برای بارز سیرجان و به فروش رفتن تولیدات این مجموعه به همراه داشته است.

   به این معنا که به دلیل وجود تحریم ها و محدودیت های آن و شرایطی مانند گران شدن ارز و محدود شدن واردات آزاد، بسیاری از شرکت ها و مصرف کنندگان به نوعی مجبور به خرید تایرهای روکش از بارز شدند و مدیران بارز را بر آن داشت تا تلاش بیشتری برای ارتقاء کیفیت تایرهای روکش و جلب رضایت مشتریان خود داشته باشند.

   خواجوی نژاد، مدیرفروش مجتمع لاستیک سیرجان درباره میزان فروش در مجتمع سیرجان می گوید: ماهیانه حدود 300 تن تولید و به فروش می رسانیم که مبلغ آن چیزی حدود 5/3 میلیارد تومان است.

   او اظهار می کند: در بخش لاستیک روکش و با توجه به میزان بالای مصرف داخلی آن جای کار بیشتر و به تبع آن فرصت توسعه بیشتری احساس می شود.

   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: