X
   
 
  • گردشگری کرمان

   پناهگاه حیات وحش روچون

   پارک ملی خبر در سال ۱۳۷۸ منطقه حفاظت شده اعلام شد و از مناطق کمیاب و نادر کشور است که از جنبه‌های آموزشی، تفریحی، علمی و اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، پارک ملی خبر در سال ۱۳۷۸ منطقه حفاظت شده اعلام شد و از مناطق کمیاب و نادر کشور است که از جنبه‌های آموزشی، تفریحی، علمی و اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در داخل این پارک چندین پناهگاه حیات وحش با نام روچون وجود دارد، پناهگاه حیات وحش روچون در محدوده شهرستان بافت و به شکل خوشه‌ای در داخل پارک ملی خبر پراکنده است و شامل ۵ بخش است. یک بخش در جنوب روستای محمودآباد، یک بخش در شمال روستای ده سرد، یک بخش در غرب خیرآباد، یک بخش در شمال روستای ارزوئیه و یک بخش نیز در روستای روچون واقع شده است.

   منطقه حفاظت­شده پارک ملی خبر به دلیل دارا بودن تنوع زیستی ناشی از وجود ارتفاعات، دشت‌های متعدد، حوزه‌های آبخیز متنوع، در این استان و در کشور بی­نظیر است. این پارک به دلیل تنوع زیستی که داراست یکی از متفاوت­ترین پارک­های کرمان به شمار می­رود و با توجه به مساحت ۱۴۹ هزار هکتاری آن و ارتفاعات، دشت‌های متعدد، حوزه­‌های آبخیز و متنوع، اختلاف شرایط اقلیمی و سه نوع آب و هوای سردسیری، معتدل و گرمسیری در کشور بسیار کم­نظیر است.

   در جنگل­های انبوه پارک ملی خبر در استان کرمان رودخانه­های پر آب سبب شده تا گونه­های گیاهی و جانوری منحصر به فردی در آب و اطراف آن رشد کنند، همچنین حیوانات در حال انقراضی نظیر عقاب طلایی و یوزپلنگ آسیایی هم در این پارک وجود دارند و همین خود دلیلی بر منحصر به فرد بودن پارک ملی خبر در استان کرمان شده است. برای گردشگران یا متخصصان زیست­شناسی زمانی که در این پارک قدم می­گذارند، به دلیل برخورد با شگفتی‌های فراوان آن در دل کویر می­تواند ورود به دنیایی از شگفتی­ها محسوب بشود. این پارک همچون نمایشگاهی از انواع جانوران و گیاهان منحصر به ‌فرد است و گردشگر باید هر لحظه در انتظار دیدن شگفتی نو در دل طبیعت بکر منطقه خبر در شهرستان بافت استان کرمان باشد. همچنین جالب است بدانید که این پارک در ایران عنوان یازدهمین پارک ملی به خود اختصاص داده است، علاوه بر این در سال ۱۳۵۰ این پارک عنوان منطقه حفاظت شده را گرفت و در سال ۱۳۵۴ هم به عنوان پناهگاهی برای حیات وحش کرمان معرفی شد؛ نهایتاً پارک ملی خبر در استان کرمان در سال ۱۳۷۰ به‌ عنوان منطقه گردشگری فرهنگی در سازمان فرهنگی یونسکو به ثبت رسید و هر سال قسمت های عمده­ای از آن ارتقا می­یابد.

   پارک ملی خبر دارای ویژگی‌های استثنایی و طیف گسترده و متنوعی از چشم‌اندازها، رویشگاه‌ها، زیستگاه‌ها، حیات‌وحش و جوامع گیاهی است و همه ساله مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می­گیرد. تنوع آب و هوای منطقه سرد سیری، معتدل و گرمسیری دو تیپ رویشی ایران ـ تورانی و خلیج ـ عمانی را موجب شده به گونه‌ای که حدود ۴۷۰ گونه گیاهی در منطقه شناسایی شده است. همچنین حیات وحش غنی و متنوع پارک ملی خبر نیز در خور توجه و کم­نظیر است و صدها کل، بز، قوچ، میش، آهو و ده‌ها قلاده پلنگ، شاه روباه، گرگ، کارآکال، شغال و... به همراه پرندگانی نظیر عقاب طلایی، شاهین، آهو بره، کبک، تیهو، پری شاخ، قمری معمولی، باقرقره، سینه سیاه، دلیجه و... در پارک ملکی خبر وجود دارد. مردم به پارک ملی تعلق خاطر دارند و علاقه و دلبستگی آنان به این گنجینه بکر و طبیعی بر هیچ کس پوشیده نیست و این موضوع برای پارک ملی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا مهم‌ترین و کارسازترین راهکار برای حمایت و حفاظت از پارک‌های ملی مردم و به‌ویژه ساکنان پیرامون آنها است.

   به جز کوه بزرگ و کوچک خبر که در شمال‌غربی پناهگاه به صورت منفرد دیده می‌شود، دیگر کوه‌های مرتفع موجود در پناهگاه، به صورت رشته کوهی از شمال‌شرقی تا جنوب‌غربی پناهگاه کشیده شده است. همچنین وسعت زیاد منطقه باعث ایجاد دره‌های بسیاری شده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به دره شاه ولایت، دره خبر، دهنه گردو و .. اشاره کرد. دو قله اصلی چاه برف و برج شوم از دیگر جلوه‌های طبیعی این منطقه است. همچنین غار شب‌پره که در کوه خبر واقع شده و شبیه تالار بزرگی با ۴۰ متر ارتفاع و ۲۰ متر پهنا است که دیواره‌ای صیقلی بر پیشانی آن مشاهده می‌شود. در این پناهگاه دشت‌های مختلفی نظیر دشت مرکزی، دق علیجان، دشت میل زنگی و... وجود دارد که زیستگاه‌های مناسبی برای انواعی از جانوران است. به دلیل کمبود ریزش‌های جوی، میزان آب‌های سطحی منطقه بسیار ناچیز است و به جز ایامی که در اثر بارندگی شدید مسیل‌ها آبدار می‌شوند، بقیه مواقع سال اکثر مسیل‌ها خشک و بی‌آب بوده و ساکنان منطقه همچنین وحوش و دام‌ها، نیاز خود را از آبهای زیرزمینی تأمین می‌کنند. چشمه‌ها، رودخانه‌ها، چاه‌ها، قنوات و ریزآب‌های موقت و فصلی از منابع آبی این منطقه به شمار می‌آیند.

   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: