امروز شنبه،28 مرداد 1396
 
  •    
    • معرفی میدان تست تایر بارز

     معرفی خدمات قابل ارائه در فاز اول میدان تست بارز
     میدان تست بارز بعنوان اولین میدان تست خودرویی کشور در زمینی به وسعت 240 هکتار ، در شمال شرقی استان کرمان Elevation: و ارتفاع Zone: 40R, Easting: 504465 mE, Northing: 3328586 mN : با مختصات جهانی 1830 واقع شده است.
     طرح ریزی اولیه این میدان با الگو برداری و مشاوره با متخصصین میدان تست کنتی درام شرکت کنتیننتال آلمان و باهدف اجرای کلیه تستهای عملکردی صنعت تایر آغاز شد. اما چندی پس از آن با عقد قراردادی چند جانبه با شرکت اسپانیا، کار طراحی و ساخت میدان وسیع تر و تخصصی تر دیده شده و اجرای کلیه تستهای عملکردی تایر و IDIADAخودرو طبق استانداردهای روز دنیا در فازهای مختلف آن تعبیه گردید. این مرکز که هم اکنون در آستانه راه اندازی فاز اول آزمونها میباشد در نظر دارد تا با اجرای زنجیره کامل آزمونهای تخصصی صنعت تایر و خودرو و ارائه کلیه خدمات تستهای ایمنی و عملکردی داخل و خارج آزمایشگاهی به صنعت خودروی کشور، گامی جهت ارتقا سطح کیفی محصولات تولیدی داخل و عدم وابستگی علمی و فنی صنعت کشور بردارد. طراحی، ساخت و تجهیز میدان در بخشهای: مسیرهای تست، تجهیزات اندازه گیری، کارگاهها و آزمایشگاههای فنی، دانش فنی و آموزش نیروی انسانی متخصص در دو فاز اجرایی دیده شده و تمهیدات لازم جهت طراحی فاز توسعه با توجه به نیازهای روز صنعت نیز در نظر گرفته شده است. هم اکنون فاز اول میدان تست با مشخصات زیر آماده بهره برداری و ارائه خدمات تست و اندازه گیری میباشد:
     1- مسیرهای تست:
     این فاز شامل چهار مسیر میباشد:
     - مسیر فرمانگیری مستقیم
     - مسیر ترمز گیری
     - مسیر راحتی
     - لاین اول از مسیر سرعت
      مسیر فرمانگیری مستقیم:
      این جاده در ضلع جنوبی مسیر سرعت میدان تست واقع شده و دارای طول حدود 700 متر و عرض 32 متر با سطح آسفالت کاملا یکنواخت و دارای شیب عرضی 1% و بدون شیب طولی تعبیه شده است. مسیر فرمانگیری مستقیم دارای 8 لاین مجزا و دارای حاشیه های ایمنی جهت کنترل خودرو در تستهای فرمانگیری و مجهز به گارد ریل و ضربه گیر در هر دو امتداد طولی آن میباشد. همچنین جهت افزایش کارایی این مسیر و قابلیت اجرای مانورهای مختلف و استفاده از سرعتهای بالا، در منطقه ای به طول 150 متر از این مسیر، حاشیه مسطح شنی به عمق 15 متر تعبیه شده که کاهش سرعت خودرو و کنترل خودرو در شرایط بحرانی در این منطقه میسر گردیده است. با توجه به امکان ورود خودرو از مسیر سرعت بالا به این مسیر، قابلیت شروع تست در ابتدای مسیر با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت و افزایش سرعت در طول مسیر با توجه به نوع تست امکانپذیر میباشد.
      مسیر ترمز گیری:
      مسیر ترمز گیری از سه منطقه شتابگیری، پایداری و ترمز گیری تشکیل شده و دارای سه لاین مختلف ترمز گیری با ( μ SPLIT ) ضرایب اصطکاک متفاوت، مسیر تستهای آب پیمایش مستقیم و نیز مسیر تستهای دوگانه ضریب اصطکاک میباشد. کلیه مسیرها مجهز به سیستم اتوماتیک پاشش آب جهت تستهای محیط مرطوب و نیز جمع آوری و بازیافت آب سطوح میباشد. حاشیه های ایمنی کاملا استاندارد به همراه گارد ریل و ضربه گیر در کلیه جوانب این مسیر جهت افزایش ایمنی و امکان انجام تست در سرعتهای بالا تعبیه شده است. همچنین این مسیر دارای لاین برگشت کاملا مجزا و ایمن و دو دوربرگردان با فواصل متفاوت، جهت جلوگیری از تداخل خودروهای در حال تست میباشد.
      مسیر راحتی:
     مسیر تستهای راحتی در ضلع شمالی میدان واقع شده و دارای مسیرهای مختلف و با سطوح روسازی متفاوت میباشد. انواع ناهمواری های موجود در خیابانهای داخل شهری و نیز جاده های بین شهری در داخل و خارج کشور در این مسیرها تعبیه شده و امکان اندازه گیری میزان راحتی سیستم تعلیق و تایر در هنگام عبور از ناهمواری های مختلف و با سرعتهای متفاوت لحاظ گردیده است. با توجه به پیش بینی انواع ناهمواری های ریز و درشت و امکان انجام تست در سرعتهای متفاوت ، مهیا میباشد. همچنین این مسیر دارای جاده شتابگیری به طول NVH برآورد عملکرد خودرو در کل محدوده فرکانسی 160 متر و حاشیه های ایمنی و کنترلی جهت کاهش سرعت خودرو و نیز مسیر مجزای برگشت خودرو جهت افزایش ایمنی رانندگی و نیز مجهز به گارد ریل و ضربه گیر در خطوط تلاقی با سایر مسیرها میباشد.
     مسیر سرعت بالا:
      مسیر تستهای سرعت بالا به شکل بیضی و دارای 3 لاین متفاوت میباشد. در لاین اول سرعت حداکثر 90 کیلومتر و در لاین دوم سرعت 150 کیلومتر و در لاین سوم حداکثر سرعت 210 کیلومتر بدون تحمل نیروی جانبی امکان پذیر میباشد. بیضی مذکور دارای مسیر های مستقیم به طول 700 متر در اضلاع شمالی و جنوبی جهت انجام تستهای سرعت بالای مستقیم و نیز دیواره های با شیب 58 درجه و ارتفاع حدود 8 متر جهت افزایش سرعت و حفظ ایمنی لازم در طول تست میباشد. انواع تمهیدات ایمنی و گارد ریل و ضربه گیر جهت حفظ ایمنی رانندگی در سرعت بالا در این میدان تعبیه گردیده است. در فاز اول بهره برداری از میدان تنها لاین اول قابل استفاده بوده و روسازی نهایی لاین دوم و سوم در فاز دوم اجرا خواهد گردید.


     2- تجهیزات تست و اندازه گیری:  
     با توجه به تاکید شرکت مشاور و دهنده تکنولوژی بر تجهیز میدان توسط جدیدترین و دقیق ترین تجهیزات روز دنیا از در میدان تست تهیه و نصب و راه اندازی گردیده اند. IDIADA منابع معتبر اروپایی، تجهیزات تایید شده توسط شرکت تجهیزات اندازه گیری سرعت، سنسورهای پدال ترمز ، سنسورهای کنترلی و انتقال دهنده نیروها و تشخیص زمان شروع تست، سیستم اندازه گیری سوخت، نشانگرها، تجهیزات جمع آوری و انتقال داده ها و سایر متعلقات لازم از شرکت آلمان، تجهیزات تستهای صدا RMS آلمان. تجهیزات اندازه گیری و انتقال نیروها و زوایای فرمان از شرکت KISTLER انگلستان و سایر VBOX ایتالیا، تجهیزات کنترل سرعت، شتاب ، موقعیت و چرخش خودرو از شرکت SCS از شرکت تجهیزات مربوطه از منابع مورد تایید و  ازندگان برتر دنیا تهیه گردیده است.
     3- دانش فنی:
     اسپانیا بزرگترین میدان تست مستقل اروپا میباشد و دربرگیرنده استانداردهای IDIADA دانش فنی اخذ شده از شرکت تست کلیه خودروسازان بزرگ دنیا و حاصل چندین سال تجربه تیم متخصص این شرکت در ارائه خدمات تستهای عملکردی خودرو و قطعات خودرو میباشد. دانش فنی مربوطه شامل روشهای تست و ارزیابی کلیه آزمونهای رایج خودرویی جهت تستهای خودرو و قطعات خودرو و همچنین تایر در دسترس بوده و به متخصصین میدان تست بارز آموزش داده شده است.
     4- آموزش نیروی انسانی متخصص:
     یکی از مهمترین عوامل جهت انجام تستهای عملکردی خودرو، رانندگان و متخصصین تست میباشد. اجرای تستهای حسی و عددی لازمه تسلط به رانندگی و اجرای کلیه مانورهای عملکردی و قابلیت کنترل خودرو در شرایط بحرانی است. بعلاوه تسلط و شناخت دینامیک خودرو و عکس العملهای خودرو در شرایط مختلف و نیز استفاده از تجهیزات تست و اخذ داده های دقیق فنی در تستهای عملکردی مستلزم آموزش تخصصی پرسنل مستعد و متخصص مربوطه میباشد. در این راستا رانندگان و متخصصین میدان تست بارز در دوره های مختلف آموزش رانندگی در شرایط ویژه ، اجرای تستهای عملکردی، نصب و کار با تجهیزات تست و نیز اخذ داده ها و تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد خودرو شرکت کرده و دارای گواهینامه اجرای آزمون از میدان تست IDIADA می باشد.
     5 - کارگاهها :
     به منظور تجهیز خودروهای تست به دستگاهها و تجهیزات اندازه گیری و همچنین کنترل استانداردها و ایمنی خودرو و تایر، کارگاههای مجهزی در میدان تست تعبیه گردیده است که قابلیت ارائه خدمات لازم را دارا میباشد همچنین در فاز های بعدی میدان، ساخت و تجهیز کارگاههای خاص مشتریان و مراجعین خارج از سازمان جهت اقامت و اجرای کلیه آزمایشات بر روی خودروها و سایر محصولات مد نظر را دارا میباشد. که این کارگاهها جهت خودروهای سبک و سنگین بطور مجزا و با کلیه تجهیزات لازم در فاز دوم قابل ارائه خدمات خواهد بود.همچنین در فاز دوم، آزمایشگاههای تخصصی صنعت تایر مجهز به کلیه تجهیزات تست و اندازه گیری جهت پوشش کلیه خدمات تستهای ایمنی، عملکردی و طراحی و بهینه سازی تایر تعبیه شده که کلیه زنجیره آزمونهای داخل و خارج آزمایشگاهی صنعت تایر قابل ارائه خواهد بود.
     6 - خدمات قابل ارائه:
     در حال حاضربا بهره برداری از فاز اول میدان تست بارز کلیه خدمات تست های عملکردی در گروههای زیر جهت خودرو، تایر و سایر قطعات ذیربط، مربوط به گروه خودروهای سواری، کامیونت، اتوبوس و کامیونهای سنگین قابل ارائه میباشد:
     - STRIGHT HANDLING
     - RIDE COMFORT
      - WET AND DRY BRAKING
      - FUEL CONSUMPTION
     - PASS BY NOISE
      - MILAGE AND FATIQUE