X
   
 
  • برای اولین بار در ایران و خاورمیانه

   مرکز تست خودرو و تایر آماده بهره برداری شد

   مدیرعامل گروه صنعتی بارز اعلام کرد: برای اولین بار در ایران و خاورمیانه بزرگترین میدان تست خودرو و متعلقات آن در کشور آماده بهره برداری شد.

    مدیرعامل گروه صنعتی بارز اعلام کرد: برای اولین بار در ایران و خاورمیانه بزرگترین میدان تست خودرو و متعلقات آن در کشور آماده بهره برداری شد.

   عباس عباسی ابیانه با اعلام این خبر افزود: عملیات اجرایی این طرح از حدود پنج سال قبل و در زمینی به مساحت 130 هکتار در شهر کرمان به طول پنج کیلومتر آغاز شده و در حال حاضر امکان انجام تست های متعدد خودرو و قطعات در این مرکز فراهم شده است.
    
    
   وی در رابطه با ویژگی های این مرکز گفت: زمینه تست هایی همچون فرمان گیری، ترمز گیری در مسیرهای خیس و خشک، آزمون مصرف سوخت، تست صدا، تست راحتی سرنشین و دیگر تست ها بر پایه تکنولوژی روز دنیا در فاز نخست این مرکز فراهم شده است.
   عباسی با بیان اینکه تاکنون چندیدن مرحله آزمون توسط خودروسازان داخلی به صورت آزمایشی در این مرکز انجام شده است، اظهار داشت: با بهره برداری از این مرکز انجام تمام تست های یاد شده با هزینه ای معادل یک پنجم انجام تست در خارج از کشور امکان پذیر است و علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه با شرایط آب و هوایی کشور نیز انطباق دارد.
   رئیس انجمن صنعت تایر ایران بیان کرد: در گذشته خودروسازان و قطعه سازان داخلی به منظور انجام آزمون های متعدد مجبور به اعزام خودرو به کشورهای اروپایی بودند که این امر علاوه بر هزینه بسیار بالا با مشکلاتی همچون عدم برابری شرایط آب و هوایی همراه بود و یا در داخل کشور در مقیاس آزمایشگاهی انجام می شد که شرایط کامل جاده به هیچ وجه فراهم نبود.
   وی تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین خودروسازان و تولیدکنندگان تایر دنیا مراکزی از این قبیل را در اختیار دارند و با توجه به برنامه ریزی گروه صنعتی بارز برای تولید 11 میلیون حلقه تایر تا سال 95 ایجاد این میدان یک ضرورت اجتناب ناپذیر محسوب می شد.
   عباسی افزود: با ایجاد این میدان علاوه بر انجام آزمون های متعدد برای شرکت های تایرسازی زمینه همکاری با خودروسازان، قطعه سازان، واردکنندگان خودرو، تایر و قطعات نیز فراهم شده و در عین حال آماده هرگونه همکاری با سازمان ملی استاندارد ایران هستیم.
   وی با اشاره به سرمایه گذاری 100 میلیارد ریالی برای ایجاد و تجهیز این میدان تست، گفت: با توجه به اینکه برنامه ریزی های گسترده ای برای توسعه تکنولوژیکی صنعت تایر و بومی سازی دانش فنی این صنعت را در دستور کار قرار داده ایم، ایجاد این میدان یکی از ابزارهای اصلی تحقق این هدف به شمار می رفت.
   مدیرعامل بارز، وی متذکر شد: طراحی این میدان با همکاری شرکت «ایدی آدا» اسپانیا به عنوان یکی از مجموعه های خوشنام جهان در زمینه انجام آزمون های متعدد خودرو صورت گرفته و اجرای آن توسط پیمانکاران خارجی و داخلی انجام شده است.
   عباسی ظرفیت فعلی تولید تایر در گروه صنعتی بارز پنج میلیون حلقه در سال ذکر کرد و افزود: با بهره برداری از طرح توسعه این مجموعه در استان کردستان و همچنین واحد فعلی مجموع تولید به 11 میلیون حلقه در سال 95 خواهد رسید که این میزان تولید سهم گروه صنعتی بارز از کل بازار تایر کشور را به 35 درصد خواهد رساند.
   در ادامه، محسن غفاری مدیر میدان تست خودرو و تایر بارز اعلام کرد: مهمترین هدفگذاری گروه صنعتی بارز در ایجاد این مرکز همکاری با یک مرکز بین المللی معتبر در زمینه آزمون های متعدد خودرو بوده که در این راستا شرکت «ایدی آدا» اسپانیا برای انتقال دانش فنی برگزیده شد.
   وی گفت: در طول همکاری با این مجموعه تمام مراحل آموزش، تامین و نصب تجهیزات، ارائه دستورالعمل ها و تاییدیه ها در این میدان صورت گرفته و بر این اساس تمام تست های عملکردی خودرو، تایر و قطعات قابل اجرا خواهد بود.
   غفاری تصریح کرد: در حال حاضر خودروسازان داخلی میادین تست خودرو را در اختیار ندارند و تنها فضای کوچکی برای صحت مونتاژ در داخل شرکت ها ایجاد کرده اند و در همین مدت زمان کوتاه بهره برداری آزمایشی از این میدان، شاهد استقبال آنها بوده ایم.
   مدیر میدان تست خودرو بارز با اشاره به مشکلات متعدد پیش روی خودروسازان برای انجام آزمون ها در خارج از کشور، تاکید کرد: در فاز دوم توسعه این میدان ایجاد سایر آزمایشگاه های تخصصی و انجام تست تصادف را نیز در دستور کار قرار داده ایم.
   وی با اشاره به ضرورت انجام آزمون های متعدد بر روی تایرهای وارداتی به کشور، گفت: در حال حاضر امکان ارائه استاندارد «ای مارک» به عنوان یکی یکی از مهمترین استانداردهای مرتبط با تولید تایر که از ابتدای سال 2014 با هدف ارائه اطلاعات شفاف به مشتریان در بسیاری از کشورهای جهان اجباری شده است، در این مرکز وجود دارد.
    
    
   همچنین سعید تقوایی مشاور گروه صنعتی بارز، در ادامه بیان کرد: تاکنون تمام استانداردهای اجباری در حوزه خودرو مربوط به استانداردهای ایمنی بوده و دستگاههای اجرایی و نظارتی ذی ربط به سایر استانداردهای مهمتری و بالاتر از آن توجه نشان نداده اند.
   وی گفت: طی سالهای اخیر بزرگترین خودروسازان جهان از استانداردهای ایمنی فاصله گرفته و بر روی استانداردهای کیفی متمرکز شده اند و به طور طبیعی شرکت هایی که در این حوزه با تکنولوژی و تحولات روز دنیا همراه نباشند از بازار رقابتی حذف خواهند شد.
   دکتر تقوایی با بیان اینکه پیش از این تاییدیه های واردات تایر به کشور تنها با استناد به انجام تست های محدود آزمایشگاهی ارائه شده است، خاطرنشان کرد: تحقق این هدف نیاز به ابزار و امکاناتی از قبیل میدان تست خودرو دارد، زیرا در این میدان امکان انجام چرخه کامل تست خودرو وجود دارد.
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: